Częstotliwość pracy umysłu - Alpha i Beta - cz.2.


Słusznie wczoraj zwrócona została mi uwaga, że nie do końca wyszarpałam temat. Miało być o połączeniu a było tylko wyjaśnienie, tak więc dzisiaj postanowiłam dorzucić część tematu, dotyczącą fali, na których pracuje nasz mózg na co dzień, na pełnej świadomości (fale Beta), opis działania fal Alpha oraz powiązanie tych rodzajów fal i oddziaływaniu na nasze zachowanie. Czyli jak taka wiedza ma się do działania podświadomości i w jaki sposób może wpłynąć na Twoje życie?


Jak już wyjaśniłam, we wcześniejszej wypowiedzi, zakres fal Beta to najczęstszy stan naszego umysłu. Człowiek jest wtedy przytomny, skupiony na odbieraniu bodźców zewnętrznych za pomocą swoich pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. W tym paśmie przeżywamy wszystkie emocje (radość, gniew, strach, zdziwienie, ciekawość).  Sprzyja ono inspirującej energii i działaniu, charakteryzują logiczne, analityczne, intelektualne myślenie i werbalną komunikację. Zakres fal Beta jest bardzo szeroki, co jest bezpośrednią przyczyną podziału go na trzy części, które funkcjonują jako osobne fale mające odmienny, często przeciwstawny wpływ na różne sfery ludzkiej psychiki:  SMR (12-15Hz), Beta1 (16-18Hz) i Beta2 (18-36Hz). Każdy z zakresów odpowiada określonemu zachowaniu (ale o tym nie tutaj, nie teraz!).

Wszystkie uczucia, emocje, relacje, jakie odczuwasz, doznajesz, posiadasz, w pełni świadomie wpływają na Twoje życie. I z tego faktu, na pewno, każdy sobie zdaje sprawę. Przecież to czujemy, doświadczamy, próbujemy. Przeżywamy to teraz i tutaj, coś przeżyliśmy w przeszłości, a coś zaplanowaliśmy na spełnienie w przyszłości. Tak, właśnie, zaplanowaliśmy, bo wszystko, co sobie pomyślimy, czego chcemy, pragniemy, o czym marzymy na poziomie fal Beta, w pełnej świadomości - dociera do naszej podświadomości.
W naszej podświadomości są zapamiętywane wszystkie rzeczy, które kiedykolwiek w życiu widzieliśmy, słyszeliśmy czy czuliśmy, każde zdarzenie z naszego życia. Rejestruje ona nasze myśli i uczucia. Jest częścią umysłu, do której zazwyczaj nie mamy dostępu (na pewno nie w naszej świadomości, działaniu na falach Beta). Podświadomość nie myśli, ona nie ocenia i nie racjonalizuje. Jest całkowicie ślepa, nie rozróżnia, czy podajesz jej prawdę, czy fałsz. Nie zna zaprzeczeń, ani słowa: NIE. Podświadomość nie działa w sposób logiczny, akceptuje wszystko, co jej podasz i dąży do urzeczywistnienia, tego, co otrzymała. Ta część psychiki jest zawsze czujna i gotowa do pracy, obojętnie czy śpimy, czy nie. Podświadomość jest aktywna nawet wtedy, gdy świadomość jest wyłączona z jakiegoś powodu.
Doskonałym przykładem na zobrazowanie wyższości podświadomości nad świadomością jest przykład ze wrzątkiem. Kiedy przez nieuwagę dotkniemy gorącego przedmiotu, podświadomość wysyła sygnał do mięśni ramienia i natychmiast odsuwamy rękę, zanim jeszcze zdążymy świadomie przeanalizować całą sytuację.
I to właśnie stanowi przewagę naszego umysłu nad nami, nie mamy całkowitej kontroli nad sobą, samokontrola jest tylko pozornym stwierdzeniem, dostępnym na falach Beta. Kiedy nasza świadomość zanika, przechodzimy w stan częstotliwości Alpha i tutaj już liczy się praca naszej podświadomości. A co zapamiętuje nasza podświadomość? Nad czym pracuje? Dokładnie nad tym, co jej poleciliśmy w danym dniu, nad tym, co do niej dotarło z naszego wnętrza. Podświadomość ma jedną właściwość, której znajomość przydaje się przy pracy z umysłem. Otóż nie uznaje ona upływu czasu. Dla niej wszystkie wspomnienia wyglądają tak samo, nie potrafi określić które zdarzenie zapamiętaliśmy wcześniej, a które później, wszystko dzieje się teraz. 

Co to oznacza dla nas? Nic innego, jak możliwości wykorzystania tego faktu w celu spełniania swoich celów, marzeń. Otóż, biorąc pod uwagę ten fakt, zwrócę uwagę na grupy społeczne, czyli dlaczego bogaci się bogacą, a biedni biednieją. Istnieje grupa ludzi, którzy cały dzień wspominają tylko o tym, że są biedni, chorzy i nie mają na nic siły. Robiąc to świadomie działają na podświadomość, a to powoduje, że ich życie staje się coraz bardziej ubogie. Nie dlatego, że tak musi być, ale dlatego, że impulsy jakie wysyłają z jednej częstotliwości na drugą dotyczą takich właśnie, a nie innych emocji, bo jak wiadomo, odpowiednio negatywne emocje wytwarzają się podczas takiego myślenia. Podświadomość nie rozpoznaje, że to co jej przekazujemy dotyczy teraźniejszości, czy też przeszłości, ona nam także planuje na tej samej zasadzie przyszłość. Jeżeli zatem mówisz, że jesteś biedny, nie masz partnera, czy nie masz pracy to na pewno nie będziesz tego miał, bo tak działa ludzki umysł. Rozważmy teraz trzy przypadki w praktyce:
  • Jesteś biedny - masz długi, masz rachunki, kredyty i raty do spłaty. Biedny pozostaniesz. Co warto zmienić? Wydrukować wyciąg z banku, z zawyżonym saldem na koncie, na swoim banknocie chociażby 10 zł dopisać kilka zer więcej. Pomysłów jest wiele. Ważne, aby pokazać inne cyfry podświadomości, niż te, które zna na co dzień.
  • Jesteś bez pracy - masz mnóstwo wolnego czasu, nie robisz nic. Podświadomość daje Ci tego czasu jeszcze więcej. Na pewno nie znajdziesz pracy z takim myśleniem. Co możesz zrobić w tym przypadku? Spędzaj codziennie 6-8h na takiej pracy, jaką byś chciał posiadać. Chcesz być nauczycielem? Układaj sprawdziany dla uczniów, wypisuj dziennik. Wszystkie zależy od Twojej inwencji twórczej.
  • Nie masz partnerki/partnera - Jesteś sam, spotykasz się z ludźmi, ale nigdy z tą jedną osobą, nie chodzisz na randki, czy do kina. Co możesz z tym zrobić, aby znaleźć drugą połówkę, poza wizualizacją, oczywiście (która w każdym przypadku jest jedną z najlepszych metod), umawiaj się z ludźmi indywidualnie, na spotkania, na randki, do kina. Nie używaj słów, że jesteś sam/a.

Biorąc pod uwagę przypadek z ludźmi bogatymi. Oni zawsze powtarzają, że mają dużo pieniędzy, dzielą się nimi i dzięki temu pieniądze się ich trzymają. Im więcej dajesz od siebie tym więcej do Ciebie wraca. To jest prawo natury.
Tak więc, to jak postrzegamy świat zależy od wzorców, jakie mamy zapamiętane w podświadomości. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie technik docierania do podświadomości, dzięki którym możemy usunąć nasze ograniczenia oraz zmienić nasze życie. Programując pozytywnie podświadomość będzie łatwiej osiągnąć sukces. Zwiększy się siła i zapał do życia i łatwiej będzie nam pokonać codzienne trudności. Jest wiele metod dzięki którym możliwe jest dotarcie do podświadomości. Najbardziej znaną metodą jest codzienne powtarzanie sobie pozytywnego zdanie przez parę minut np. jestem pewny siebie. Jest to tzw. afirmacja. Działa ona najlepiej, jeśli wykonujemy ją w stanie relaksu, a zdania wykonywane są w sposób systematyczny. Afirmacja to nie jedyna metoda dotarcia do podświadomości. Podstawowym sposobem jest relaksacja w którym można programować naszą podświadomość również poprzez wizualizacje. Najlepszym stanem, w którym do podświadomości jesteśmy zdolni dotrzeć, bez zagłębiania się w hipnozę, czy medytację, jest wprowadzenie się w stan półsnu, czyli moment tuż przed zaśnięciem. Istotne jest zatem, aby przed snem poświęcić kilka minut na pozytywne myślenie o naszym życiu, o nas samych, aby na koniec dnia wprowadzić do mózgu pozytywne emocje. I z takimi samymi emocjami obudzić się rano.

To, co znacznie ułatwia pracę nad pozytywnym myśleniem to synchronizacja półkul mózgowych. Jest ona pobudzeniem i harmonizacją połączeń międzypółkulowych oraz stymulowaniem i stabilizowaniem poziomu ich pracy. W naszym mózgu trwa wymiana informacji w szerokim paśmie częstotliwości (jak już wiemy). Każdy bit informacji ma swój kanał przewodnictwa, dlatego też możliwa jest wymiana miliardów informacji na sekundę. Brak pamięci do osób lub rzeczy itd. jest spowodowany zaburzoną synchronizacją. Występuje w chwili zmęczenia, rozkojarzenia i stresu. Nie uruchomimy jednak uśpionego potencjału naszego mózgu jeśli będziemy przebywać w stanie aktywności Beta. Badacze snu zauważyli, że zaraz po zamknięciu oczu rytm beta dość szybko zanika, ustępując miejsca rytmowi Alpfa. Wyniki badań sugerują, że stan alpfa jest stanem umysłu, w którym człowiek ma dostęp do obydwu półkul mózgowych, w związku z czym myślenie odbywa się za pomocą zarówno prawej, jak i lewej półkuli. Tworzy to specyficznie zrównoważony sposób myślenia, który w znaczny sposób zwiększa nasze możliwości rozumienia, zdolności twórcze i możliwości rozwiązywania problemów. Co daje nam taka wiedza? Przede wszystkim połączenie tego, co prawej z tym co po lewej stronie naszego mózgu, zwiększone szanse na wprowadzenie pozytywnych emocji do naszego umysłu i zmianę stylu życia. 


Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.  

Fakty nie są najważniejsze. Zresztą, aby je poznać, nie trzeba studiować na uczelni - można się ich nauczyć z książek. Istota kształcenia w szkole wyższej nie polega zatem na wpajaniu wiedzy faktograficznej, lecz na ćwiczeniu umysłu w dochodzeniu do tego, czego nie da się znaleźć w podręcznikach

Albert Einstein


Polecam literaturę:

Comments