Jak efektywniej działać?

Jedyną drogą rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki, jedyną miarą sukcesu jest wysiłek jaki włożyliśmy aby go osiągnąć
Bruce Lee

To, co Ci mogę polecić, czyli skuteczne działania na wzorową organizację i rozpoczęcie efektywnego wykorzystywania czasu, czyli... Zasady, którymi warto się kierować!

1.      Wybór – Sztuka odmawiania.
Olbrzymią stratę czasu stanowią Media, Internet, znajomi, Poczta emaliowa, sms-y oraz wszystko inne, co przyciąga ludzką uwagę choćby na kilka sekund. Powyższe czynniki powodują rozproszenie, zmniejszenie koncentracji. Należy nauczyć się odmawiać, nie tylko kolegą, współpracownikom, ale również i sobie. Odmawianie sobie polega na skupieniu się tylko na jednej, wykonywanej, zaplanowanej wcześniej rzeczy, którą właśnie należy wykonać. Słowo „nie” odgrywa dużą rolę w tej sztuce. Wolna wola daje możliwość wyboru między tym, co pożyteczne i korzystne, a tym, co zupełnie zbędne i nieprzydatne.
To, co człowiek wybierze w danym momencie owocuje w przyszłości. Polska piosenkarka Katarzyna Nosowska, powiedziała kiedyś, że Życie jest zbyt krótkie, aby tracić czas na rozmowy o niczym. Ma rację.

2.      Zapisuj, co jest do zrobienia
Nie ma sensu zapamiętywać wszystkiego, co ma zostać zrobione i narażać się na wprowadzanie do mózgu dodatkowych, zbędnych informacji. Zapisywanie pomaga się skoncentrować nad rzeczami ważnymi. Zapisane informacje motywują do podjęcia określonych zadań. Istotną sprawą jest planowanie kolejnego dzień w poprzedzający go wieczór. Aby o poranku nie trudzić się przypominając sobie na siłę plany na cały dzień warto je spisać wcześniejszego wieczora, przed pójściem spać, zaoszczędzi to wiele czas w ciągu dnia, a w trakcie snu pozwoli na poszukiwanie sposobów rozwiązania w sposób bez wysiłkowy.

3.      Optymalne warunki – Upraszczaj swoje otoczenie, w którym pracujesz i dbaj o swoją kondycję.
Zaplanowanie czasu wyłącznie dla siebie, w którym nikt nie będzie przeszkadzał jest bardzo ważne. Czynniki rozpraszające nie wpływają korzystnie na działanie. Aby efektywnie wykorzystywać czas trzeba być sprawnym, wypoczętym i optymalnie odżywionym. Nie jest, więc dobrym sposobem pracowanie w nocy. Czas ten powinien być zarezerwowany dla snu. 

Comments