Ideały


Temat dzisiejszy, o tym, czego na co dzień się nie dostrzega. 
Ideał
  • wg Słownika wyrazów obcych - wzorzec doskonałości w pewnej dziedzinie, stanowiący podstawę porównywania i oceniania innych rzeczy lub osób: stan rzeczy, przedmiot lub osoba, 
  • wg Słownika języka polskiego - wzorzec, wyobrażenie doskonałości, stanowiące podstawę porównywania i oceniania kogoś, czegoś. Osoba podziwiana, ukochana, uwielbiana.
Uwaga, ideał ogólnie przyjęty może różnić się od ideałów jednostki. Każdy z nas ma bowiem, wykreowany wzór, nie zależnie od tego, czy jest nim nowy dom, mieszkanie, kolor ściany, telefon, komputer, nowe buty, czy partner, towarzysz, przyjaciel. 
Często spotykamy się z takimi określaniami jak: idealna praca, wymarzony samochód, idealny nauczyciel, idealny mąż, perfekcyjna żona, idealna klasa, idealna sukienka. Ale dla każdego z nas będzie to oznaczało coś innego.
Dla jednego z nas ideałem będzie coś/ktoś, co/kto dla kogoś innego może stanowić dokładne przeciwieństwo. Do określenia ideału potrzeba precyzyjnego opisu, w każdym szczególe, wg własnego gustu i zasad. Jak wiadomo, każdy z nas ma inne wymagania, innymi regułami się kieruje, lubi inne kolory. Wszystko to przyczynia się do określanie własnego typu ideału. Dopasowany wydaje się być tutaj fragment Księgi Rodzajów: A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam...» Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę (Rdz 1, 26-27).
I nic sensownego w tym by może nie było, gdyby nie fakt, iż tak właśnie jest z każdym z nas. Kreujemy sobie partnerów na swój obraz i podobieństwo. O podobnych cechach charakteru, o podobnych kompetencjach, umiejętnościach, zainteresowaniach. Na podobnych do swojego poziomie wiedzy i o podobnej urodzie. Zgodnie z uwagą E.Walster Atrakcyjność fizyczna jest cechą, która ma największe znaczenie przy wyborze partnera. Atrakcyjni ludzie spotykają się z atrakcyjnymi, mniej atrakcyjni z mniej atrakcyjnymi. 
Często ludzie jednak myślą, że nie zasługują na więcej, na wykreowany w ich głowie wzorzec, że są zbyt mało atrakcyjni, by dosięgnąć ideału. Nic bardziej mylnego. To Ty w swojej głowie wykreowałeś ideał i to dla Ciebie on jest stworzony. 

Na koniec kilka trafnych, w tym temacie, cytatów:


Stawiać sobie wysokie wymagania. Mały ideał niczego nie stworzy. Dzisiejszy ideał człowieka to wzór średniości, przeciętności i tzw. normalności. 
Anna Kamieńska


Ideały są jak gwiazdy. Jeśli nawet nie możemy ich osiągnąć, to należy się według nich orientować. 
Ideals are like stars, even if you can not reach them, then you should be oriented in them.
George Bernard Shaw


Kłopot z ideałami polega na tym, że jeśli wszystkie wprowadzasz w życie, życie z tobą staje się niemożliwe. 
Anthony de Mello


oraz .. Jak to widzą ludzie? czyli idealnie wg demotywatorów:
Comments

Post a Comment