Uzdrowić umysł, czyli coś o czym wiemy od dawna oczami naukowców

Umysł, na początek krótka definicja (trochę informacji z sieci):

Termin ogólny oznaczający ogół aktywności mózgu ludzkiego, przede wszystkim takich, których posiadania człowiek jest świadomy: spostrzeganie, myślenie, zapamiętywanie, odczuwanie emocji, uczenie się, czy regulowanie uwagi. Wyrażenie bliskoznaczne do psychiki, świadomość wyrażenie kooperujące: osobowość.

We współczesnych naukach poznawczych umysł jest zdefiniowany jako ośrodek całej, świadomej i nieświadomej psychiki człowieka i jego myślenia. Wg paradygmatu przyrodoznawstwa, umysł jest wynikiem struktury biologicznej, procesów chemicznych zachodzących w naszym mózgu i jego interakcji ze światem zewnętrznym człowieka. Jest tak skomplikowany ze względu na złożoność tych procesów.
Wiele religii uznaje umysł i duszę ludzką za terminy opisujące ten sam byt. Takie religie (jak np. chrześcijaństwo czy islam) dzielą człowieka na materialne i śmiertelne ciało oraz na nieśmiertelną, niematerialną duszę. Inne, jak np. teozofia natomiast uznają duszę i umysł za coś zupełnie odrębnego. Dla nich człowiek składa się z eterycznej duszy, materialnego ciała która służy jej za tymczasową "powłokę" do śmierci, i umysłu, esencji ludzkiej świadomości, który jest najpierw własnością ciała a potem już tylko duszy.
Filozofia umysłu może być również odniesiona do doktryn związanych z hinduizmem i buddyzmem. W buddyzmie występują doktryny Czittamatra oraz Madhjamaka, gdzie najistotniejszymi pojęciami są natura Buddy oraz siunjata, które odnoszą się do natury umysłu i zarazem do natury rzeczywistości.


Uzdrowić umysł, czyli coś, o czym wiemy od dawna oczami naukowców. Film przedstawia fascynujące odkrycie naukowców, leczenie schizofrenii? - możliwe! Polecam obejrzeć całość. Doskonały dokument o tym, jak bardzo jesteśmy w stanie sami siebie nakręcić. 


Uzdrowić umysł to przekonać samego siebie do zmian! Regularnie powtarzane ćwiczenia mogą zmienić działanie mózgu.


Oto bowiem człowiek i ostateczna, jasna definicja człowieka: mięśnie spragnione pracy, umysł pragnący tworzyć ponad zwykłe, codzienne potrzeby. 
John Steinbeck

Umysł jest swoim własnym panem i sam potrafi niebem uczynić piekło i piekłem niebo. 
John Milton

Demotywatory o umyśle:Comments

  1. Gdyby tak łatwo na prawdę było rozkazać sobie każdy ruch...

    ReplyDelete

Post a Comment