Zmień swoją dietę - jako jedna z pięciu metod poprawy jakości swojego życia

Prawidłowy sposób odżywiania to jedno z 12 uwarunkowań zdrowia wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia. Zdrowe żywienie w okresie rozwojowym jest podstawą zdrowia psychofizycznego człowieka dorosłego. A zdrowy człowiek to podstawa zdrowego społeczeństwa. Najbardziej typowe niekorzystne zwyczaje żywieniowe to: niewłaściwy rozkład i wielkość posiłków spożywanych w ciągu dnia. Dlaczego tak często mówi się  o prawidłowym żywieniu? Dlatego, iż ludzie nie przestrzegają tego, nie zwracają uwagi na styl życia jaki prowadzą. Prof. Światosław Ziemiański w książce Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu powołuje się na badania prowadzone w zakładach pracy, gdzie znaczna liczba osób (ok. 50%) przystępuje do pracy bez spożywania pierwszego śniadania. Dr Małgorzata Gajewska z Państwowego Zakładu Higieny sprawdzała na ile żywienie młodzieży szkolnej jest prawidłowe. Wzięła pod uwagę liczbę posiłków w ciągu dnia, długość przerw między posiłkami oraz typ spożywanego pokarmu. Z analiz, jakie przeprowadziła wynika, iż w przypadku 28% uczniów sposób żywienia był niezadowalający a w przypadku kolejnych 29% – zły.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są składniki odżywcze zawarte w pożywieniu, do których zalicza się: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik i wodę. Węglowodany i tłuszcze dostarczają głównie energii niezbędnej do wykonywania wszelkich czynności życiowych. Białko natomiast wchodzi w skład mięśni, kości, skóry, krwi i wszystkich tkanek naszego ciała, służy do budowy i odbudowy komórek oraz tkanek organizmu.

Obecnie na ranku pojawiają się różnego rodzaju informację na temat zdrowego gotowania, suplementów diety oraz wellness-ów. Powszechnym produktem stały się garnki do gotowania na parze. Przyrządzając potrawy każdy chce, aby wszystkie posiłki zachowały witaminy i substancje odżywcze. Gotowanie na parze, jak podkreślają producenci to jedyna najzdrowsza obróbka termiczna produktów spożywczych. Jedynie w ten sposób dostarczasz organizmowi więcej składników odżywczych. Przy tradycyjnym gotowaniu wszystkie minerały zostają wypłukane z potrawy i nie są dostarczane do Twojego organizmu.Producenci suplementów diety czy wellness-ów również przekonują, że dzięki ich produktom Twoja skóra, włosy czy paznokcie wzmocnią się. Dzienny zestaw witamin i minerałów pomoże zwalczyć zmęczenie i senność w ciągu dnia, poprawi samopoczucie, zwiększy odporność na przeziębienia i choroby, wzmocni pracę serca, zwiększy wytrzymałość mięsni i stawów, poprawi wzrok. Wellness pozwoli zrzucić na wadze bez większego wysiłku. Jednak i takie rozwiązanie, trzeba przyznać, że stosunkowo kosztowne, również nie daje 100% satysfakcji gdy godziny posiłków nie są przestrzegane a diecie nie towarzyszy ruch, chociażby w postaci spaceru.

10 zasad zdrowego odżywiania najczęściej wymienianych w literaturze:

1. DUŻO NAPOJÓW - Codziennie powinno się wypijać co najmniej 2 litry płynów. Najlepiej nadają się: woda mineralna, herbaty ziołowe i niesłodzone soki owocowe.
2. ZREDUKOWANIE ILOŚCI SPOŻYWANYCH TŁUSZCZY - Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczy. Dziennie nie powinno się przekraczać granicy 60 gram tłuszczy. Wskazane jest spożywanie nisko tłuszczowych produktów, takich jak n. p. chude mięsa i ryby, ziemniaki, ryż, makaron, warzywa i owoce.
3. ZREDUKOWANIE ILOŚCI SPOŻYWANYCH MIĘS - Spożywanie mięsa dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo. Zaleca się przyrządzanie chudych mięs, takich jak mięso z kurczaka czy indyka.
4. DUŻO WARZYW I OWOCÓW - Spożywanie 5 porcji warzyw lub owoców rozłożonych w ciągu dnia jest jak najbardziej wskazane. W ten sposób organizm zostaje zaopatrywany w cenne witaminy
i substancje mineralne oraz wspomagające zdrowie drugorzędne substancje roślinne.
5. SPOŻYWANIE RYBY RAZ W TYGODNIU - Regularne spożywanie ryb jest szczególnie zalecane ze względu na zawarte w nich wysokowartościowe białka, wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3) oraz witaminy D oraz B12. Poza tym ryby morskie zawierają jod.
6. REGULARNE SPOŻYWANIE PRODUKTÓW PEŁNO ZBOŻOWYCH - Produkty z mąki pszennej czy oczyszczony ryż, zastąpić produktami z pełnego ziarna jak np. gryka, proso czy orkisz.
7. UNIKAĆ SOLI - Sól wiąże niepotrzebnie wodę w organizmie, dlatego zaleca się przyprawianie ziołami.
8. ZDROWE TŁUSZCZE / OLEJE - Zaleca się stosowanie tłuszczy i olejów pochodzenia roślinnego, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe np oliwa z oliwek.
9. OSZCZĘDNIE Z ALKOHOLEM - Alkohol powinien być spożywany przy specjalnych okazjach
w umiarkowanych ilościach. Czerwone wino, któremu przypisuje się pozytywny wpływ na układ krwionośny, powinno również być spożywane z umiarem.
10. ROZKOSZOWANIE SIĘ SMAKIEM - Ważna zasadą jest czerpanie przyjemności z jedzenia bądź jego przyrządzania. Osoby przestrzegające zasad zdrowego odżywiania mogą pozwolić sobie od czasu do czasu na chwile zapomnienia, jednak to zdrowe posiłki smakują najlepiej.
________________________________________________
Literatura:
[1] H.Kunachowicz, E.Czarnowska-Misztal, H.Turlejska, Zasady żywienia człowieka, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 2000
[2] Pod red. J.Gawęckiego i L.Hrynieckiego, Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, PWN Warszawa 2006
[3] Redaktor: prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Zasady Prawidłowego Żywienia Dzieci I Młodzieży Oraz Wskazówki Dotyczące Zdrowego Stylu Życia, Instytut Żywności i Żywienia
Warszawa 2008: http://wiemcojem.um.warszawa.pl/files/zasady_zywienia.pdf
[4] Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Słobitach: http://spslobity.edupage.org/text4/?subpage=1
[5] http://www.apetyt-na-zdrowie.pl/aktualnosci/10zasad-odzywianie.html
[6] http://www.megapedia.pl/zdrowe-odzywianie.html
[7] http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g
[8] http://www.dedekor.pl/i221_garnek_na_pare_bohmann_bh_3213.html
[9] http://pl.oriflame.com
[10] http://www.pakerzy.org/2019/jestes-tym-co-jesz

Comments