Jak zmotywować, pobudzić do działania innych?


Pomysł, który masz, a którego nie wykorzystujesz, nie przyniesie efektów większych niż pomysł, którego nigdy nie miałeś i nie mogłeś wykorzystać.
Jim Collins


Na pewno, w Twoim otoczeniu znajdą się ludzie, którzy mają problem z wiarą we własne siły, możliwości. Być może mąż/żona, nie mogą znaleźć pracy, a od Ciebie słyszą tylko, że do niczego się nie nadają, że są bezużyteczni i najlepiej to by było zmienić ich na nowszy model. Tak samo jest z dziećmi, jeżeli są krytykowane za złe oceny w szkole lub nie zjedzenie kanapek na przerwie, 5min spóźnienia. Krzyk nie działa zachęcająco w tym przypadku do zmiany nawyków, czy poprawy samooceny danego osobnika.
W takim przypadku warto zastosować odwrotną metodę. Zastosuj umiarkowaną zachętę, spraw, aby rzecz wydawała się łatwa do zrobienia, daj do zrozumienia, że wierzysz w jego/jej umiejętności, okaż wiarę w jego/jej naturalne zdolności, smykałkę do robienia czegoś. Jeżeli będzie mieć wsparcie z Twojej strony to łatwiej będzie się takiemu człowiekowi odnaleźć poza strefą komfortu, którą stanowisz dla niego właśnie Ty.
W dziecku warto znaleźć też coś co sprawia mu radość, czym się interesuje, i spróbować pokierować go właśnie w takim kierunku. Może muzyka, może plastyka, taniec, a może sztuki walki będą dla małolata odpowiednie. 

Comments